Rowerowa Sieć

Wybór roweru

Jest wiele typów rowerów do różnych dyscyplin kolarskich, ale niestety nie ma uniwersalnego roweru do wszystkiego. Miano takiego uniwersalnego roweru ma popularny góral, który jak sama nazwa wskazuje raczej nadaje się do jazdy w terenie niż po asfaltach.

Ponadto pochylona sportowa pozycja męczy plecy na dłuższych trasach. Dla wielu osób taki rower nie jest komfortowy.

Rowery szosowe, popularnie zwane kolarzówkami, bardzo szybko i lekko jeżdżą po asfaltach, ale gdy na trasie napotkamy na drogę gruntową, z piaskiem, nie pozostanie nam nic innego jak wrzucić rower na plecy. Kolarzówki, podobnie jak górale, mają niewygodną, pochyloną pozycję.

Rowery trekkingowe są stworzone do rekreacyjnej jazdy turystycznej. Wygodna wyprostowana pozycja, duże 28 calowe koła, wyposażone w niezbyt cienkie z lekkim bieżnikiem opony, nadające się i na asfalt i na drogi gruntowe oraz amortyzacja przedniego widelca sprawiają, że długotrwała jazda jest miła i przyjemna nawet w bardziej wymagającym terenie. Takie rowery są też wyposażone w oświetlenie zasilane przez prądnice umieszczone w piaście, dzięki czemu nie odczuwamy oporów, jak przy tradycyjnym dynamie. Do „podstawowych” akcesoriów takich rowerów należą błotniki, chroniące w razie nie pogody, bagażnik z możliwością przyczepienia sakw i pompka.

Ceny takich rowerów zaczynają się od 1200 zł. Nie polecam kupowania rowerów w hipermarketach, bo mimo „atrakcyjnej” ceny są kiepskiej jakości, a w razie awarii możemy mieć problemy z gwarancją i serwisem.

SzM

Rowerowa sieć GraminGo www.go.locatelo.com

Projekt zrealizowany dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.