Rowerowa Sieć

Ubiór

Jak się ubrać? Oczywiście na cebulkę!!! Jest to najlepszy i najbardziej wygodny sposób ubierania nie tylko podczas aktywności fizycznej, takiej jak jazda na rowerze.

Dżinsy na rower to zły pomysł tak samo jak polary i kurtki puchowe.

Latem warto korzystać z odzieży oddychającej, która odprowadza od naszego ciała pot i szybko wysycha, zapewniając nam poczucie świeżości. Zwykłe bawełniane podkoszulki, gdy nasiąkną potem, wysychają bardzo długo pozostawiając na materiale widoczne plamy i uczucie dyskomfortu.

Krótkie albo kolarskie spodenki, z tak zwanym pampersem, nie tylko zwiększają komfort, ale również trochę zmiękczają siodełko. Jeśli ktoś wstydzi się obcisłych spodenek to wiele firm produkuje luźne, krótkie spodenki z wkładką antybakteryjną.

Zimą nie ma sensu ubierać się za ciepło, pamiętając, że podczas jazdy rowerem rozgrzewany całe ciało. Zgrzanie i brak wentylacji spowoduje nadmierne pocenie i podczas postoju wyziębianie organizmu. Zimą najlepiej sprawują się spodnie z ocieplanej lycry i membrany wiatroszczelnej. Na górę najważniejsza jest kurtka wiatroszczelna, ale oddychająca, abyśmy się nie zaparzyli. Samo chronienie od wiatru nie pomoże nam zatrzymać ciepła, warto więc założyć na siebie ocieplaną bluzę, ale podobnie jak latem nie bawełnianą. Pod kask dobrze włożyć specjalną czapkę polarową.

Nie każdy lubi używać na rowerze rękawiczek, ale warto podkreślić ich zalety. Ważne, że w rękawiczkach wygodniej ivpewniej trzyma się kierownicę, a i trudniej jest zrobić sobie odciski. Drugie zastosowanie rękawiczek można przetestować podczas upadku kiedy odruchowo wyciągamy ręce by zamortyzować upadek. Wówczas można docenić kolejne zastosowanie rękawiczek. Chronią bowiem przed zranieniem. Zimą warto zadbać o dłonie i używać dobrych wiatroszczelnych, ale oddychających rękawiczek, jest to ważne, ponieważ łatwo ovwymrożenie palców, które podczas jazdy prawie nie pracują.

SzM

Rowerowa sieć GraminGo www.go.locatelo.com

Projekt zrealizowany dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.